Asyaink Genel Bilgiler. Kartuş Dolum Seti, Toner, Toner Tozu, Mürekkep

TONER NEDİR?

 

Toner Kartuş, yazıcı ve fotokopi makinelerinde, kâğıt üzerinden yazı ve görüntü almak için kullanılan bir tozdur.

İlk başlarda toner, basit bir karbon tozuyken, daha sonra baskı kalitesini geliştirebilmek için Polimerle karıştırıldı.

 Toner partikülleri, yazıcı içerisindeki fırında 180-200 °C arasında ısıtılarak kâğıt üzerine yapıştırılır. Standart bir tonerden 2000 sayfa baskı elde edilebilir. Toner tozundaki bir taneciğin boyutu 8 ile 10 mm arasında değişir. İlk yazıcılarda toner, dışarıdan şişe yardımıyla yazıcı içerisine boşaltılıyordu. Daha sonra modern makinelerde yazıcılar toner kartuş kullanarak baskı işlemini gerçekleştirdi.

Toner tozu, içerisinde birçok kimyasal barındıran ve birçok çeşidi bulunan bir maddedir.

Toner tozunun uzun yıllar solunması ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Gözlerin Toner tozuyla temas etmesi halinde göz kapakları açık tutularak 10 dakika boyunca gözlerin yıkanması gerekmektedir.

Toner, elbise veya vücuda bulaştığı zaman soğuk suyla yıkanmalıdır. Sıcak su ya da ılık su toneri temas ettiği bölgeden çıkartmaya yetmez çünkü toner belirli ısıdaki sıvı ile birleştiğinde eriyerek bulunduğu bölgeye yapışır.

KARTUŞ NEDİR?

Kartuş kelime anlamı olarak yazıcı mürekkebi olarak tanımlanabilir. Kartuşların, renkli kartuş ve siyah-beyaz kartuş olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Kartuş yardımıyla bilgisayara girilen veriler kağıda aktarılır. Yazının renkli veya siyah beyaz olacağını bilgisayardan siz belirlersiniz. Kartuş bitiminde veya herhangi bir sorunda bilgisayar veya yazıcı üzerinden size uyarı verilecektir.

KARTUŞ VE TONER ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kartuş ve Toner arasındaki en önemli fark; toner, mürekkebi toz halinde püskürtürken, kartuş, toz halinde püskürtülen mürekkebi ısıtıp sıvı haline getirerken bilgisayardan veya yazıcıdan gelen sinyale göre baskıyı gerçekleştirir.

Toner ve kartuş arasındaki diğer bir fark da çıktı sayısıdır. Kartuşunuz çıktı sayısını öğrenmek için HP kartuş veya Brother kartuş gibi ürünleri satın almadan önce kullanım kılavuzundaki bilgileri dikkatle okumalı ve buna göre karar vermelisiniz. Yine aynı şekilde tonerlerin genelde çıktı sayıları 5.000 gibi sayılara ulaşabilir ama yine de Canon toner ve Xerox tonerlerin bilgilerini dikkatle okuyarak çıktı sayıları hakkında net bilgilere ulaşabilirsiniz.

KARTUŞ-TONER ÇEŞİTLERİ VE İŞLEVLERİ NELERDİR?

Büyük ölçekli kağıtlardaki baskılar için püskürtmeli yazıcılar tercih edilmektedir. Kartuşlar kağıt üzerinde yatay ilerledikleri için işlem kolay gerçekleşir. Lazer toner yazıcı ise kağıt ölçeği büyüklüğü ile toner büyüklüğü doğru orantılı olacağı için maliyeti ciddi oranda arttırır. Bundan dolayı küçük orandaki baskılarda toner, büyük orandaki baskılarda ise kartuş kullanmak doğru bir seçim olacaktır.

Toner ve kartuş farketmeksizin her ikisinde de içindeki malzemeler bittiğinde yeniden dolum yapabilirsiniz. Toner için toz, kartuş için mürekkep kullanılır. Alacağınız ürünlerin özellik ve renklerine göre Brother toner, Canon toner, HP toner ve Oki toner farklı marka ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kartuş seçimlerinizde de Canon kartuş ve Epson kartuş gibi markaları değerlendirebilirsiniz.

TONERLİ YA DA KARTUŞLU YAZICI SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Yoğun şekilde çıktı alınan mekanlar için tonerli yazıcı tercih edilmesi mantıklı olurken, ev gibi daha az çıktı gerektiren mekanlarda ise kartuşlu yazıcı tercih edilmesi daha mümkün olacaktır. Yazıcı seçerken yazıcının kullandığı kartuş önemli bir etken  olduğu için, kullanılan kartuşa dikkat edilmelidir. Kartuşa önceden dolum yapıldığı/yapılmadığı önemli bir noktayken, tonerin de çipli veya çipsiz olduğu önemlidir. Çipli toner, tonerin performansını engelleyeceğinden bu noktaları göz önünde bulundurmalı ve bunlara dikkat edilmesi gerekir.

TONER ALIMLARINDA MARKANIN ÖNEMİ NEDİR?

Kullanılan yazıcının markasına göre toner alınması daha sağlıklı olacaktır.

Örneğin;

  • Canon Yazıcı Modeli=Canon Uyumlu Muadil Toner
  • HP Yazıcı Modeli= HP Uyumlu Muadil Toner
  • Epson Yazıcı Modeli=Epson Uyumlu Muadil Toner
  • Xerox Yazıcı Modeli=Xerox Uyumlu Muadil Toner
  • Samsung Yazıcı Modeli=Samsung Uyumlu Muadil Toner

 

 

 

İhtiyaçlarınıza ve gösterdiğiniz özene uygun kartuş ve toner seçimlerinizde geniş ürün kategorisiyle Asyaink üzerinden inceleyebilir, istediğiniz ürünlere Asyaink güvencesiyle güvenli ve sağlıklı bir ödemeyle hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.