HP Uyumlu Kartuş ve Muadil Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

HP Uyumlu Kartuşları

Alışveriş yapan insanların çoğunun kartuş bilgisi “orijinal kartuşlar pahalıdır” ve “uyumlu kartuşlar yazıcıma zarar verir” den ibarettir. Oysa bunlardan çok daha fazla bilmeniz gereken şey vardır.

İşte 5 saniyede bilmeniz gereken her şey. Orijinal bir kartuş, yazıcının üretici ile aynı marka tarafından üretilir. Örneğin, bir HP yazıcı için orijinal bir kartuş HP tarafından üretilmiştir. Üçüncü taraf kartuş, üçüncü şahıs firmaları tarafından üretilen bir kartuştur. Örneğin bir HP yazıcı için bir kartuş, ancak HP tarafından yapılmamış. HP firması tarafından üretilmemiş ancak yine de HP yazıcıları ile uygun bir şekilde çalışabilen kartuşlar; HP uyumlu kartuşlardır. Uyumlu kartuşlar, en az orijinal kartuşlar kadar güvenilir olmalıdır. Güvenilir bir tedarikçiden alışveriş yaptığınız sürece, baskı kalitesini veya makinenizin performansını olumsuz yönde etkilemeden, baskılarınızda tasarruf etmenin en kesin yoludur. İhtiyacınız olan güvenilir HP uyumlu kartuşlarına www.asyaink.com.tr sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

HP Uyumlu Kartuşları Yazıcı Garantimi Etkiler Mi?

Bir HP uyumlu kartuşun yazıcısını kırmasının çok az yolu vardır. Orijinal üreticiler, kartuş arızası durumunda makinenizin tamirini garanti eder.

Bir sonraki aşamaya geçmeden önce tekrar vurgulamalıyız ki, HP uyumlu kartuşun bir yazıcıda soruna neden olması son derecede nadirdir. Gerçekten endişeliyseniz, işte içinizi rahatlatabilecek bilgiler. Yazıcınızın alındığı zaman bu konuda önemlidir.

Örneğin; yazıcınızı 12 ay içinde satın aldıysanız ve yazıcınız hali hazırda bir garantiye sahipse. Üreticiler yasal olarak elektrikli ürünler için 1 yıllık garanti vermelidir. Üreticiler rekabete aykırı şartlara sahip olamayacakları için 1 yıldan az veya çok garanti veremezler. Tedarikçilerin, HP uyumlu kartuşların yazıcıda hataya neden olduğunu kanıtlaması gerekir. Sadece “HP uyumlu kartuş kullandınız, yardım etmiyoruz” deme şansı yoktur. Garantinizi dikkatlice okuyun ve ayrıntılara dikkatlerini çekin. Bu şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.

Yazıcınızı 12 ayı aşkın bir süre önce almışsanız ve yazıcınız uzatılmış garanti kapsamındaysa eğer üretici burada kendi koşullarını belirleyebilir.  Ve bu koşullar altında üretici yazıcınızda HP uyumlu kartuş kullanıldığı için garantiyi geçersiz kılmayı tercih edebilir. Böyle bir durumda şu adımları izleyebilirsiniz.

Öncelikle üreticinizle iletişime geçin, çünkü bilinen bir yazıcı hatası olabilir. Üreticiniz yardımcı olmayı reddederse, sorununuz için tedarikçinizle iletişime geçin. Tedarikçiniz sarf malzemesinin arızaya sebep olma ihtimali varsa diye, sorunu gidermek ve arızayı bulmak için bağımsız bir mühendise danışacaklardır.

HP uyumlu kartuşunuz, tedarikçinizin garantisinin kapsaması gereken bir sebeple arızalıysa artık üreticiniz ile konuşmak için bir mühendis raporunuz var.

 

HP Uyumlu Kartuş ve Orijinal Kartuşun Baskı Kalitesinde Herhangi Bir Fark Var Mı?

Bu sorunun en kısa ve net cevabı “Hayır” dır. HP uyumlu kartuşlar, orijinal kartuşa inanılmaz derecede yakın mürekkep formülasyonu ile üretilirler. www.asyaink.com.tr adresinden satın alacağınız HP uyumlu kartuşlar ile aynı derecede iyi renk üretimine, baskı doğruluğuna ve kullanım kolaylığına uygun bir fiyata sahip olacaksınız.

HP Uyumlu Kartuşlar Benim İçin Uygun mu?

Bir HP uyumlu kartuşun size uygun olup olmadığını anlamak için kendinize sormanız gereken birkaç soru var.

Ne Kadar Basım Yapıyorsunuz?

Ne yazdırırsanız yazdırın, baskı kafalarınızı temizlemek ve yağlamak için her 3-4 HP uyumlu kartuş setinde bir, bir de orijinal kartuş kullanmalısınız.

Normal sıklıkla basım yapıyorsanız. HP uyumlu kartuşları size büyük miktarda para tasarrufu yaptıracak. Genellikle daha minimal fiyatlarla orijinallerden daha fazla mürekkep içerirler. Bu nedenle maliyetlerinizde önemli ölçüde düşüş olur.

Çok nadir basım yapıyorsanız. Sahip olmanız gereken asıl endişeniz mürekkebin kuruması ve baskı kafalarının tıkanması olmalıdır. Orijinal kartuşlar bunu önlemek için bir kimyasal içerir ve kuruma, tıkanma vs engellenir. Birkaç ayda birden daha az basım yapıyorsanız mürekkebinize ve baskı kafalarına ekstra özen göstermelisiniz.

Ne Basıyorsunuz?

Yaptığınız basımlar metin formatındaysa HP uyumlu kartuşlar, son derece keskin baskılara sahip metinler için mükemmel performans gösterir.

Yaptığınız basımlar günlük fotoğraflarsa, orijinal fotoğraf kağıdına sahip orijinal kartuşlar size her zaman en iyi sonuçları verecektir. Bunlar birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, HP uyumlu kartuşları fotoğraf baskısı için mükemmeldir ve baskılarda fark yok denecek kadar azdır.

Profesyonel fotoğraflar basıyorsanız, HP uyumlu kartuşların arşiv ömrü, orijinal bir kartuş kadar yüksek değildir. Özellikle sert bir ışık altında birkaç yıl içinde solabilirler. Bu sebeple HP uyumlu kartuşlarınızı iyi muhafaza etmeniz gerekir.