HP Uyumlu Toner ve Muadil Toner Arasındaki Fark Nedir?

HP Uyumlu Toner

Yazıcı/ tarayıcı cihazları denilince akla ilk gelen kaliteli markalardan biridir HP. Lazer yazıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılar, nokta vuruşlu yazıcılar gibi birçok cihaz türüne sahip. Bu cihazlara uygun olarak da farklı toner çeşitleri üretilmekte. Tonerler toz ve likit olmak üzere iki çeşittir. Kartuş ise, tonerin haznesi olarak adlandırabileceğimiz yazıcının içinde bulunan bir parçasıdır. Kartuş ve toner kavramları sık sık birbirine karıştırılır ancak ikisi aslında iç içe bulunan farklı parçalardır. Kartuş ve toneri birlikte satın alabileceğiniz toneri tek olarak da satın alabilirsiniz. Lazer yazıcılar için genelde toz toner kullanımına uygundur fakat, püskürtmeli yazıcılar da likit toner kullanılması daha iyi bir tercihtir.

  • Toz tonerler içinde karbon, polimer, reçine gibi maddeler bulundurur.
  • Tonerlerin yapısına göre de fiyatları artış gösterir.
  • Tonerinizi HP gibi kaliteli markalardan aldığınızda en iyi baskı sonuçlarını elde edebiliriniz. Çünkü içeriğin kaliteli oluşu aynı şekilde baskı kalitesini de artırır.

Aldığınız tonerin kalitesi kadar yazıcınızın modeli ile uyuşması da önemlidir. HP yazıcının alt ya da üst modeline ait bir kartuş ya da toner olması, ürünün çalışma düzenini büyük ölçüde etkiler.

HP Toner Fiyatları

HP bu alanda bilinen iyi markalardan biri olması ve çok modele sahip olmasından dolayı, diğer markalara göre HP toner fiyatları çok daha uygun sayılabilir. Tabii yine de bahsi geçen fiyatlar diğer markalara göre çok da uçuk sayılabilecek derecede farklı fiyatlar değil. Bu fiyatlar kartuş içerisinde satılıp satılmamasına göre değişiklik gösterir. Kartuşlu olan ürünler, yalnızca toner içeren ürünlere oranla daha yüksek fiyatlara sahip olabiliyor. Ayrıca modelin kullandığı özel bir kartuş ya da toner varsa da fiyat değişikliği olabilir. HP yazıcınızın modelini yazdığınızda karşınıza çıkan HP uyumlu tonerlerden istediğinizi seçebilirsiniz.

Tonerlerinizi, kullanım kılavuzundan yararlanarak HP yazıcınıza kolaylıkla takabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri şudur ki cihaza yerleştirme sırasında, yazıcınız prize bağlı olmamalı.

  • Ayrıca takma işleminden hemen önce cihazınızı çalıştırmayın.
  • Eğer çalıştırdıysanız cihazınızı yaklaşık 15 dakika kadar bekletmelisiniz.
  • Yazıcı sıcakken işleme başlamak sakıncalı olacaktır.
  • Özellikle lazer yazıcılarda bulunan drum isimli parça, toner ile ilgili bir bölüm olduğundan dolayı bu işlemden direkt olarak etkilenir.
  • Böyle durumlarda tonere ek olarak drum ünitesi de satın almanız gerekebilir.

Tabii bu durumda da toner işlemi sizin için planlanandan daha fazla bir miktara denk gelecektir. Sayfa kapasitesi, yapılacak baskının sıklığı, boyutu gibi etkenleri de göz önünde bulundurarak cihazınızın performansı için en iyi kartuş/ toner ikilisini www.asyaink.com.tr adresinden seçebilirsiniz.

 

HP Yazıcılara Uygun Toner Nasıl Seçilmeli

Kartuş modelleri yazıcılara göre farklı özelliklerde tasarlanır. Yazıcı için uygun kartuş seçerken, sahip olduğunuz yazıcı modellerinin özelliklerine göz atmanızda fayda var. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için 2 kartuşlu veya 4 kartuşlu modeller kullanmanız uygundur. Özellikle çok fazla çıktı almanızı gerektiren durumlarda kartuş toner yerine mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha iyi birer tercih olacaktır. Hem daha az maliyetli hem de daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Ancak genel olarak az çıktı alma ihtiyacı duyuyorsanız, ev kullanımlarında kartuş toner tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Lazer yazıcılar toner ile çalışan yazıcı modellerindendir. Toner içinde mürekkep tükendiğinde bu kartuşların doldurulması gerekir. Bundan yüzden de sık sık çıktı alınması gereken yerlerde lazer yazıcılar kullanılır. Ancak bu yazıcıları çipli ya da çipsiz doldurmanız söz konusu olmaz. Bu noktada mürekkep tükendiğinde yeni bir toner satın almanız gerekeceğinden, çipli ve çipsiz özelliklerinden hangisine sahip olduğuna dikkat etmek gerekir.

HP Yazıcı Kartuşu

HP yazıcı kartuşu seçerken ihtiyacınıza hangisi daha uygunsa, yazıcının modeline ve çıktı sayısına göre karar vermelisiniz. Özellikle nokta vuruşlu yazıcılarda mürekkep şeritler kullanılır. Bu sebepten dolayı bu tür yazıcı modellerinde mürekkep bittiğinde tekrar dolum yapılması söz konusu değildir. Tekrar dolum yapılamadığı durumlarda yeni bir şerit almak gerekir fakat bu maliyeti bakımından kartuş dolumuna göre pahalıdır.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Bu yazıcı modellerinde aynı zamanda ihtiyaç doğrultusunda nokta vuruşlu kartuşlar da kullanılabilir. Fakat bu kartuşlar genelde sadece fatura basımı için kullanılır. Nokta vuruşlu yazıcılar içinse 9,18 ve 24 iğneli seçenekleri tercih sebebidir. Eğer günlük çıktı sayısı çok fazla değilse daha düşük iğneli modellerin tercih edilmesi daha uygundur.

 HP Mürekkep Kartuşları

Mürekkep kartuşları ise kalitelerine göre değişkenlik gösterir. Özellikle fotoğraf baskılarında yüksek miktarda mürekkep tüketilir. Fakat renkli yazıcılarda alınan çıktılarda mürekkep harcaması oldukça düşük olur. Renkli yazıcılar kartuş kullanımlarına göre sınıflara ayrılırlar. Renkli kartuş satın alırken baskı kalitesini ve kağıt tipini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Kartuş ne kadar kaliteli olursa olsun yüksek kalitede baskılar elde etmek istiyorsak eğer kullanılan kağıtlar da bir o kadar kaliteli olmalıdır. Örneğin fotoğraf baskısı için özel kağıtları kullanmanızın, renkli kartuşlardan çok daha kaliteli baskı almanızda faydası olacaktır. Kağıtların yapısı da direkt olarak baskı kalitesini etkiler.  Saydığımız tüm bu sebeplerden dolayı iyi bir yazıcı seçimi oldukça önemlidir. Yazıcının kendisi kadar kartuş seçimi de büyük önem arz eder. İhtiyacınız olan kaliteli HP yazıcı kartuşlarını www.asyaink.com.tr adresinden temin edebilir ve güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.