Toner Tozu Nedir? Toner Tozu Nasıl Doldurulur?

Toner Tozu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Toner Tozu Fiyatı Hakkında Bilgi

Toner Tozları

Toner tozu nedir? Sorusunu soran kullanıcılarımıza Asyaink güvencesinde doğru bilgileri iletmekten mutluluk duyuyoruz. Toner tozu yazıcı kartuş içindeki parçaların çalışması ve sonrasında kağıt üzerine görüntünün aktarılmasında etkili olan ana malzemedir. Toner tozunun kimyasal yapısı dışında en önemli özelliği fiziksel yapısıdır. Yani toz tanelerinin büyüklüğü ve yüzey yapısı. Toner taneciklerinin büyüklüğü tozun kalitesini direkt olarak belli eden bir detaydır. Tanelerin çapları ne kadar birbirine yakınsa o kadar kalitelidir, aksi takdirde büyük parçalar geçiş yolunu kapattır ve uygun tozların geçişini engeller. Dolayısıyla da yazıcı tonerden başarılı bir sonuç alınamaz.

Toner Tozu Nerede Kullanılır?

Toner tozu lazer yazıcılarda, fotokopi makinalarında kömür tozuna benzeyen bir maddedir. Peki toner tozu neyden yapılır?

  • İçeriğinde yaklaşık 30 farklı kimyasal bulunur ama en fazla bulunanı karbon elementidir. Maalesef ki karbon çok fazla solunduğunda solunum hastalıklarına yol açar.
  • Yani toner tozu solumak sağlığımız açısından oldukça tehlikelidir.
  • Toner tozunun dökümünde parlaklık sağlanması için karışımına balmumu karıştırılır.
  • Kağıda yapışabilmesi içinse reçine bulunur. Bu üretim, doğal ve kaliteli olan üretimdir.
  • Bir de şekilsiz üretim vardır ancak bu hem sağlığa, hem doğaya zarar verir. Ayrıca da kaliteden ödün vermek demektir.
  • Bir toner tozunun nasıl saklanması gerektiği çok önemlidir. Asla nemli, rutubetli ve ıslak yerlerde saklanmamalıdır. Bu şekilde saklanırsa kullanım süresi azalır, bozulmalar yaşanır. Ancak doğru koşullarda saklanırsa 24 ay raf ömrü vardır. Kaliteli baskı sunmaya da devam eder.

 

Toner Tozu Kullanarak Toner Dolumu Nasıl Yapılır?

Öncelikle toner tozu nerede satılır ondan bahsedelim. www.asyaink.com.tr adresinden oldukça uygun fiyatlara tedarik edebileceğiniz çeşitli renklerdeki toner tozları ile biten tonerlerinizi doldurabilirsiniz. Böylece oldukça pahalı olan yeni bir toneri almak yerine oldukça uygun fiyatlara eski tonerinizi tekrardan kullanabilirsiniz.

Toner tozu doldurma işlemini, tozunuzu aldıktan sonra kendiniz doldurarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Bir tonerin kapasitesi ortalama 50 gramdır, buradan kabaca hesaplayacak olursak bir kilo toner tozu ile yaklaşık olarak 20 kere toner dolumu yapabilirsiniz.  Fakat toner dolum işlemi, diğer yazdırma ekipmanlarının dolumundan çok daha zor ve dikkat isteyen bir iştir. Tonerler, oldukça hassas parçalara sahiptir bu yüzden doldurma işlemi sırasında bu parçalara zarar verildiğinde yeni bir toner alınması gerekebilir. Bu da maalesef ki tasarruf yapayım derken size daha pahalıya mal olabilir.

 

Toner Tozu Markası Önemli Mi?

Toner tozu alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri toner tozların her yazıcı markası için ayrı üretildiğidir. Bu yüzden toner tozları da yazıcılara göre isim isim satılıyorlar. Samsung uyumlu toner tozuHP uyumlu toner tozuKyocera uyumlu toner tozu, Ricoh uyumlu toner tozu, Brother uyumlu toner tozu… Bunlardan bazılarıdır.

Yazıcı Markasıyla Uyumlu Toner Tozu

Konuyu detaylı olarak açıklayacak olursak üretilmekte olan her bir yazıcı toneri farklı kimyasal maddeleri barındırdığından farklı toner tozları kullanılarak üretim sağlanır. Bu durumda her toner tozu, her yazıcı toneri ile uyumlu çalışmaz eğer yanlış bir toner tozunu alıp yazıcı tonerinin içerisine dolum yaptıysanız toneri bozma ihtimaliniz ortaya çıkar. Ayrıca yazıcıya da zarar verebilirsiniz. Toner tozu seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri ise eski tipte olan toner tozlarının kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü bu eski tip toner tozları drum ünitesine ve kartuş yapısına uyumlu değildir. Bu yüzden baskı kısmında sorun çıkarırlar. Ayrıca beraber hem duruma hem de kartuşun yapısına zarar verirler. Bu sebeple fiyat olarak daha pahalı olsa da en kaliteli toner tozu tercih edilmeli. Dolum miktarı düşünüldüğünde yazıcıda oluşabilecek bir arızadan daha fazla tasarruf edileceği kesindir.

En uygun fiyatlı ve kaliteli toner dolum tozu çeşitlerini ise www.asyaink.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.

 

Tags: toner tozu nedir, toner tozu doldurma, toner tozu nerede satılır, toner tozu solumak, toner tozu, toner tozu fiyatı, toner tozu neyden yapılır, toner tozu kanser, toner tozu fiyatları, toner tozu akciğer, toner tozu alırken nelere dikkat edilmeli, toner tozu ankara, toner tozu al, toner tozu Antalya, toner toz akıtıyor, toner tozu satın al, toner tozu nereden alınır, toner tozu tavsiye, beyaz toner tozu, toner tozu nasıl doldurulur, renkli toner tozu, en iyi toner tozu, toner tozu canon, canon toner tozu fiyatları, canon toner tozu 1 kg, canon toner tozu renkli, toner tozu çeşitleri, toner tozu çekme makinası, toner tozu lekesi nasıl çıkar, toner tozu dökülüyor, toner tozu dolum makinası, toner dolum tozu, toner tozu ne demek, hp toner dolum tozu, samsung toner dolum tozu, toner dolum tozu fiyatı, toner tozu fark eder mi, en ucuz toner tozu, toner tozu fabrikası, samsung toner tozu fiyatları, kyocera toner tozu fiyatları, toner tozu hammaddesi, hp toner tozu tavsiye, toner tozu içeriği, toner tozu içindekiler, toner tozu ne işe yarar, toner tozu kalitesi, toner tozu kullanımı, toner tozu Antalya